Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne wypłacane przez gminy będzie przysługiwać wyłącznie osobom sprawującym opiekę nad osobą z niepełnosprawnościami w wieku do ukończenia 18 roku życia.
Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego od 01.01.2025 będzie wynosić 3287 zł miesięcznie
Świadczenie pielęgnacyjne, zgodnie z zapisami obowiązującymi od 1 stycznia 2024 r., przysługiwać będzie:
Przyznanie świadczenia na nowych zasadach wprowadza możliwość podjęcia przez opiekuna osoby z niepełnosprawnością pracy zarobkowej, bez ograniczeń, mimo pobierania świadczenia pielęgnacyjnego. Także pobieranie przez opiekuna własnych świadczeń emerytalno-rentowych nie będzie miało wpływu na jego prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Ponadto jeśli rodzic/opiekun sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem z niepełnosprawnościami, świadczenie pielęgnacyjne będzie podwyższane o 100 proc. na drugie i każde kolejne dziecko z niepełnosprawnościami.
Stosownie do treści art. 25 ustawy o świadczeniach rodzinnych osoba, na której wniosek ustalono prawo do świadczeń rodzinnych jest zobowiązana do niezwłocznego powiadomienia organu wypłacającego świadczenie rodzinne o wszelkich zmianach mających wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych.
Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje m.in., jeżeli:
W przypadku pobierania świadczenia pielęgnacyjnego i nie poinformowania organu wypłacającego świadczenie o zmianach mających wpływ na prawo do świadczenia, organ w myśl przepisów art. 30 ustawy będzie dochodził zwrotu nienależnie pobranego świadczenia rodzinnego wraz z ustawowymi odsetkami.
Stosownie do art. 30 ustawy o świadczeniach rodzinnych osoba, która nienależnie pobrała świadczenie rodzinne, zobowiązana jest do jego zwrotu wraz z ustawowymi odsetkami. Nienależnie pobrane świadczenia podlegają egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
W przypadku osób pobierających świadczenia pielęgnacyjne na starych zasadach, które sprawują opiekę nad dzieckiem w wieku do ukończenia 18. roku życia i które będą chciały po 31 grudnia 2023 r. otrzymać świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach (czyli z możliwością podejmowania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej bez ograniczeń) muszą po tej dacie zrezygnować z pobierania świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie starych przepisów i złożyć wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie nowych przepisów.
W przypadku osób które nabyły lub nabędą prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na zasadach obowiązujących przed wejściem w życie ustawy o świadczeniu wspierającym i na dzień 1 stycznia 2024 r. lub późniejszy będą uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego na dotychczasowych warunkach, będą mogły zachować na podstawie przepisów przejściowych ustawy o świadczeniu wspierającym prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na zasadzie ochrony praw nabytych na dotychczasowych warunkach nie dłużej jednak niż do końca okresu, na który prawo zostało przyznane.
Warunkiem zachowania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego na dotychczasowych zasadach a po upłynięciu okresu na jaki został przyznany jest złożenie wniosku o nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności w terminie 3 miesięcy od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin ważności dotychczasowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o niepełnosprawności, a następnie złożenie wniosku o ustalenie prawa odpowiednio do świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego w terminie 3 miesięcy, licząc od wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności
W przypadku gdy osoba wymagająca opieki będzie miała przyznane przez ZUS świadczenie wspierające, to świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekuna nie przysługują opiekunowi.
W przypadku złożenia przez osobę wymagającą opieki wniosku przyznanie świadczenia wspierającego w ZUS będzie skutkować wstrzymaniem wypłaty opiekunowi tej osoby świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna. Wypłacone świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna przyznane/wypłacone opiekunowi za okres za który osoba wymagająca opieki otrzymała świadczenie wspierające będzie świadczeniem nienależnie pobranymi podlegającym zwrotowi wraz z odsetkami do którego to zwrotu zobowiązany zostanie opiekun.
Składając w ZUS wniosek o świadczenie wspierające osoba z niepełnosprawnościami będzie mogła zdecydować od jakiego miesiąca chce mieć przyznane przez ZUS świadczenie wspierające, dzięki czemu może nie dopuścić do sytuacji otrzymania świadczenia wspierającego za ten sam okres za który jej opiekun otrzymał w gminie świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna i tym samym uniknąć sytuacji powstania nienależnych świadczeń po stronie jej opiekuna.
https://www.gov.pl/web/rodzina/pytania-i-odpowiedzi---nowe-swiadczenie-wspierajace
Dokumenty niezbędne do objęcia ubezpieczeniem społecznym:
PRZY SKŁADANIU WNIOSKU ORYGINAŁY DOKUMENTÓW DO WGLĄDU
Podczas weryfikacji wniosków pracownik może poprosić o dostarczenie dodatkowych dokumentów.